Pengajaran ini saya telah jalankan dengan jayanya dan mendapat sokongan dan kerjasama yang baik daripada murid kelas 5 Arif dan sahabat - sahabat guru di sekolah saya.Terima kasih diucapkan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN –TEORI KONSTRUKTIVISME
Tarikh : 7 November 2012 Masa : 9.40 -10.40
Hari : Rabu Tempoh : 1 jam
Kelas : 5 Arif Bil.Pelajar : 25 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Kesihatan Asas Kesejahteraan
Tema : Awas ! Nyamuk
Objektif :
Pada akhir Pembelajaran dan Pengajaran , murid dapat :
1. Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar,sebutan
dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
2. Membina pelbagai jenis ayat yang menggunakan imbuhan apitan
di .....kan dengan betul daripada sintaksis dan morfologi
3. Mengisi tempat kosong dengan data yang dipeoleh daripada petikan.
Pada akhir Pembelajaran dan Pengajaran , murid dapat :
1. Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar,sebutan
dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
2. Membina pelbagai jenis ayat yang menggunakan imbuhan apitan
di .....kan dengan betul daripada sintaksis dan morfologi
3. Mengisi tempat kosong dengan data yang dipeoleh daripada petikan.
Pengetahuan Sedia ada :
Murid pernah melihat dan membaca mengenai penyakit demam denggi dalam media massa,media elektroik, pada poster, dalam buku dan risalah kesihatan.
Murid pernah melihat dan membaca mengenai penyakit demam denggi dalam media massa,media elektroik, pada poster, dalam buku dan risalah kesihatan.
Bahan :
Paparan power point( Awas ! Nyamuk ),kertas lukisan ,marker pen,lembaran kerja.
Paparan power point( Awas ! Nyamuk ),kertas lukisan ,marker pen,lembaran kerja.
Nilai :
Bersyukur,Menghargai
Bersyukur,Menghargai
Kemahiran :
a. 3.1 Aras 3 ( i ), ( ii)
b. 6.3 Aras 3 ( i )
a. 3.1 Aras 3 ( i ), ( ii)
b. 6.3 Aras 3 ( i )
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Catatan
|
Set Induksi
5 minit
|
Gambar Nyamuk Aedes
|
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai nyamuk aedes.
|
Murid memberi respons mengenai gambar nyamuk itu.
Beberapa orang murid yang sukarela.
|
Gambar nyamuk aedes .
|
Langkah 1
10 minit
|
Membaca teks Awas ! Nyamuk
Sesi soaljawab antara guru dan murid untuk menguji kefahaman murid.
|
Guru memaparkan teks Awas ! Nyamuk pada power point kepada semua murid dan memilih beberapa orang murid membacanya.
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai isi teks.
|
Murid membaca teks Awas ! Nyamuk pada paparan power point.
Murid menjawab soalan guru berdasarkan teks yang dipaparkan.
|
Teks Awas ! Nyamuk dalam power point
|
Langkah 2
12 minit
|
Analisis Data daripada petikan
Semua kumpulan menjawab lembaran kerja yang sama |
Guru mengedarkan bahan – bahan tugasan kepada murid.
Setiap kumpulan diminta mengisi tempat kosong dengan maklumat daripada paparan power point. |
Murid menjawab soalan dalam kertas sebak dengan merujuk paparan power point.
Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas. Satu kumpulan 5 orang murid. |
Power point teks
Awas ! Nyamuk
Pembentang ditetapkan oleh ahli kumpulan.
|
Langkah 3
12 minit
|
Latihan dalam kumpulan.
|
Berdasarkan teks yang sama, guru meminta murid menyenaraikan perkataan berimbuhan apitan di...kan yang terdapat dalam Power point
Awas ! Nyamuk |
Murid menyenaraikan perkataan berimbuhan apitan di...kan yang terdapat dalam teks dalam kertas sebak.
Murid membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas.
Satu kumpulan 5 orang murid |
Power point
Awas ! Nyamuk
Kertas sebak
Marker pen
Biru,hitam,merah
Pembentang ditetapkan oleh ahli kumpulan.
|
Langkah 4
12 minit
|
Latihan bertulis dalam kumpulan.
Denda/Tindakan undang –undang yang dikenakan ke atas individu yang membiarkan nyamuk aedes membiak.
|
Guru mengedarkan
Bahan – bahan tugasan kepada murid
Denda/Tindakan undang –undang yang dikenakan ke atas individu yang membiarkan nyamuk aedes membiak.
.
|
Murid membuat latihan dalam kumpulan dengan menulis di dalam kertas sebak.
Kumpulan A
Kumpulan B
Kumpulan C
Satu kumpulan 5 orang.
Pembentangan oleh setiap kumpulan.
|
Kertas sebak
Marker pen
Power point
Awas ! Nyamuk
Ketua kumpulan dan pembentang ditentukan oleh murid.
|
Langkah 5
Penutup
4 minit
|
Peneguhan
Bina ayat dengan menerapkan nilai murni.
|
Guru bertanya kembali mengenai topik pembelajaran yang dipelajari pada hari ini.
Minta murid bina ayat mudah dengan memasukkan nilai murni .Contoh :
Kita mestilah sentiasa menjaga persekitaran kita gsupaya nyamuk aedes tidak dapat membiak.
| Setiap kumpulan memberi satu ayat dengan memasukkan nilai murni. |
Menjaga kesihatan
Menghargai
Bekerjasma
|
No comments:
Post a Comment